Maxxis

Maxxis

Gelişmiş ülkelerde bisiklet kullanım oranı oldukça fazladır. Son günlerde Türkiye’de de bu oran hızla artış göstermiştir. Arabadan, kalabalıktan, trafikten ve kirli havadan bunalan birçok insan, artık kendini yüksek kesimlere ya da doğal yerlere atıyor. Hafta sonu avm çılgınlığını hoş bulmayan kişiler eşi ve çocukları ile temiz havada bisiklet sürüp yürüyüş yapmak istiyor. Birde maxxis tekerleğe sahip bir bisikleti varsa hiçbir yol engel tanımıyor, hatta işe de bisikletleri ile gidiyorlar.

Bisiklet Seçerken

Bisiklet seçiminde kadro malzemesinden sonra önemli olan materyal, hiç şüphesiz ki tekerlektir. Tekerlerin kullanım alanına göre çok çeşidi vardır. Örneğin, bir şehir bisikleti alınacaksa sürüş kolaylığı önemlidir. Çocuk bisikletinde dişli sayısı çok olan daha kalın tekerler; bisikletin, belirli bir hıza erişmesini engeller. Bazı tekerler her mevsimde kullanılırken, spor amaçlı bisikletlerde karlı havada kaymayı engelleyen aksamları mevcuttur. Bazı tekerler ise her mevsim kullanılabilir. Maxxis tekerleklerin de son günlerde çeşit sayısı çok artmıştır.

Bisiklet Fiyatları

Bir bisikletin fiyatını belirleyen en önemli unsur, kullanılan malzemedir. Kadro malzemesi ve donanım kalitesi alacağınız bisikletin fiyatını belirler.

Kadro malzemeleri şunlardır;

  • Alüminyum
  • Çelik
  • Karbon fiber

Alüminyum tasarım açısından güzel bir görsel etki yaratır ancak; fiyatı en yüksek seviyelere ulaştırır. Genellikle spor amaçlı ve dağ bisikleti için bisiklet almayı düşünenlerin tercih ettiği malzemedir. Alt segment yarış bisikletlerinde de alüminyum kullanılır. Çelik, bu malzemeler arasında en ucuzudur. En pahalı bisikleti oluşturacak kadro karbon fiberdir.

 

Bisiklet Türleri

Kullanım amaçları bisiklet türlerini oluşturur. Şehir bisikletleri dizayn ve konfor açısından daha özenli üretilir. Tekerleri daha ince ve her mevsim kullanılabilen maxxis tekerlerle entegreli çalışabilir. Çocuk bisikleti kullanımı daha kontrollü, tekerlerli belirli bir hızdan sonra yavaşlamaya geçmesi gereken bisiklet türlerindendir. Dağ bisikleti genellikle alüminyum malzemesinden üretilmiş olup her arazide, bayırda ve engebeli yüzeylerde kullanılabilir bisikletlerdendir. En önemli özelliği çift amortisörlü olmasıdır. Çift amortisör arazide darbe emilimini gerçekleştiren ve sarsıntıyı engelleyen donanımlardandır.

Bisiklet alırken mutlaka ne amaçla kullanılacağı düşünülmelidir. Aksi takdirde kaza ve yaralanma riski arttırılmış olur.

Desc

8Ögeler

sayfa başı
Desc

8Ögeler

sayfa başı
To Top