Ked

Ked

Çağımızın modern ihtiyaçları saymakla bitmez. Telefon, tablet, internet, araba derken her şey bizim emrimize amade bir sirkülasyon içinde gidip tükenmekte. Teknolojinin kullanımları rahatlatmakla birlikte, zorlaştırdığı konularda elbette vardır. Örneğin; ulaşma kolaylığı getirirken aslında insanları biraz da birbirinden uzaklaştırır. Kimse bunu farkında olarak yapmaz. Araba; çok uzak yerlere bile bizi götürürken, artık herkesin kolayca araba alabilmesi nedeni ile trafik denen sıkıntıyı ortaya çıkarır ve birçoğumuz bu sıkıntı ile baş etmek zorunda kalırız.  Baş etmek istemeyen ve birazda araba kullanmadan uzaklaşmak isteyenler içinse, bisiklet güzel bir ulaşım aracıdır.

Bisiklet genellikle spor ya da gezi için yapılsa da günümüzde şehir bisikleti ihtiyacı da doğmuştur ve gittikçe kullanımı artmaktadır. Bisikletin diğer bir güzel yanı, insana sıkılmadan hareket ettirmesidir. Her gün yapılan yarım saatlik bisiklet turu , günlük 500 kalori yakılmasına yardımcı olur. Böylece, günümüzün zaman kısıtlaması gereği olan fast food gıdaların yarattığı obeziteye karşı da önlem alınmış olabilir. Ayrıca bisiklet sürmenin kas ve iskelet sistemine, dolaşım ve sindirim sistemine kadar yararlı etkileri çoktur. Bisiklet kullanırken, kaza riskine karşı alınacak tedbirler vardır. Ked kask kullanımı olası kazada sizi baş darbelerinden koruyacaktır.

Bisiklet Çeşitleri

Bisiklet deyip geçmemek lazım. Tasarım ve malzeme yönünden ve hangi arazide kullanılacağına göre çeşitleri vardır. Öncelikle bisiklet kadın bisikleti ve erkek bisikleti olarak iki modele ayrılır. Kadro ve donanım olarak bisiklet; alüminyum, çelik ve fiber olarak üçe ayrılır. Bu malzemeler kullanılan ortama göre tercih edilir.

Dağ bisikletleri genellikle alüminyum tercih edilir. Dağ bisikletlerinde çift amortisör darbe emici görevi yapar ve sarsıntıları azaltarak kullanımda konfor sağlar. Dağ bisikleti kullanan kişi kask ve ked gözlük kullanması kesinlikle tavsiye edilir. Kask, her bisiklet kullanan için önemli olmakla beraber, dağ yolculuğunda uzun ve zorlu yollar kaza riskini arttıracaktır. Ayrıca; buralar daha doğal ortamlar olduğundan göze girecek sinek ve böcekler, kullanıcının gözünü rahatsız edecek ve denge kaybına neden olabilecektir.

Dağ bisikletinden başka, şehir bisikleti, çocuk bisikleti, yarış bisikleti çeşitleri vardır. Yarışı bisikleti hız yapan özellikteki tekerlerle tasarlanırken, çocuk bisikleti hız engelleyici tekerlere sahiptir. Çocuk bisikleti alırken mutlaka ked kask ve gözlük ayrıca dizlik gibi koruyucu malzemeler de beraberinde alınmalıdır.

Desc

1 öğe

sayfa başı
  1. Ked Kask Spiri II  L Mavi-Gri Mat
    Ked Kask Spiri II L Mavi-Gri Mat
    Özel Fiyat 370,80 ₺ Normal fiyat 412,00 ₺
Desc

1 öğe

sayfa başı
To Top