Kask

Kask

Dünya genelinde bir dönem, teknolojini verdiği hareketsizlik insanlar için cazip geldi. Evlerde, çamaşır ve bulaşık yıkama makinelerin varlığı ile çok kolay hale geldi. İnsanoğlu bu durumdan çok memnun kaldı. Alışverişini bile internetten yapan kişi, mağaza mağaza gezmekten kurtuldu. Araba aldı ve her yere araba ile gitmek istedi. Önceleri bu durumdan da memnun kalan insanlar, zamanla bunun yanlış olduğuna kanaat getirdi. Çok hareketsiz kalarak şişmanlık arttı, hareket yetersizliğinden kaynaklanan hastalıklar çoğaldı.

Doğa ve teknoloji

Teknolojiye alışan insanlar, gün geçtikçe onun varlığından bunalmaya başladılar. Uzaktan telefonla görüşmek her ne kadar insanlara cazip gelse de, zamanla çevreleri birbirinden uzaklaştırdıklarından şikayet eder oldu. Araçların yarattığı hava kirliliği ve trafik tekrar insana zarar vermeye başladı. Ve herkes tekrar doğaya dönmek istemeye başladı. Bunun için en doğal yerlere kaçmaya başladılar. Bisikletleri ile doğa turu yapanlar mutlaka kask da takarak bilinçli bir bisiklet sürücüsü olmaya başladılar. Dağda ve doğal arazide bisiklet sürmek kaza riskini beraberinde getirdiğinden, önlem almak bisiklet sürmeyi kazasız hale getirmeye yetiyor. Bisiklet seçerken nerede ve hangi amaçla bisiklet kullanılacağı göz önünde bulundurularak seçim yapılmalı ve mutlaka kask ve dizlik gibi koruyucu malzemelerde beraberinde alınmalıdır. Özelikle çocuklar, kask kullanmadan bisiklet sürmemelidir.

Doğa ile iç içe yaşamanın özlemi

İnsanoğlu; uzun yıllar, yokluk sayesinde zorluklarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu zorluğu yaşamasa da yaşı yetişenler tanık olmuştur. Yaşı yetişmeyenler ise anlatılanlardan ötürü, makinesiz, elektriksiz, internetsiz, telefonsuz, araçsız yaşamanın nasıl olduğunu anlamakta ve hayal edebilmektedir. Teknolojiye o kadar alışmışız ki, bir an elektrikler gittiğinde ne yapacağımızı şaşırır hale geldik. Arabamız, sanayiden birkaç gün çıkmasa, nasıl işimize gidebileceğimizi düşünür olduk. Hal böyle olunca, bu kadar rahatlığa kavuşan insanlar, geçmişe ve doğaya özlem duymaya başladı. Doğal yaşamdaki o temiz havanın mis kokusu ona çok hoş gelmeye başladı. Her an inek ya da tavuk yetiştirmek istediğini, bahçeli bir evin önündeki köpeğinin havlamasını anlatan insanlar, aslında böyle bir hayata artık adapte olamayacağının bile farkında değil.

Bir bisiklet turu ya da bir kahvaltı gezisi, evet insana iyi gelebilir; ancak bunu sürekli hale getirse; yani orda yaşasa, kesinlikle orada kalamayacaktır aslında..

Seçime uyan ürün bulunamıyor.
To Top