Hermans

Hermans

Çocukların en büyük hayalidir bisiklete sahip olmak. Kendini özgür hissettiği, istediği yere gidebildiği, kendini bırakıp hızla uçtuğu bir platformdur çocuğa bisiklet sürmek. Genelde kaç vites olduğu çocuk için önem arz eder. Ne kadar çok vitesli ise o kadar hızlı gider bisiklet. Vitesi arttırdıkça pedal sayısına göre hızı artar. Küçük viteste kötü arazi koşullarında en az risk ile kullanılır. Çocuk, birde hermans zile çok önem verir. Gerekli olmadığı durumlarda da çalmak benim bisikletime bakın der gibidir. Ne var ki; aileler çocuklarına bisiklet almayı çok isterlerken, bir taraftan da ondan korkarlar.

Çocuk ve bisiklet

Bisikletle çocuk dediğimiz gibi kendini özgür hisseder ve özgürlük çocuğun en çok istediği duygudur aslında. Bu sebepten daha da çok korkarlar. Türkiye’ de bisiklet kullanımı artmasına karşın hala düzgün bisiklet yollarına sahip olunamaması bu korkunun oluşmasına neden olur. Hemen hemen her çocuğun bisikleti olmasına karşın, bisiklet kullanacağı güvenli alan yoktur aslında. Kıvrımlı site yollarını saymazsak, çocuğa bisiklet kullanacağı yer, arabaların bol bol geçtiği asfalt yollardan başka yol yoktur. Bisiklet kullanmak için anne babayı bekleyen çocuk için özgürlüğün adı konmaz ve alır bisikletini her türlü zorlu yolu dener. Bu sebeple anne ve babalar en azından kask, dizlik gibi koruyu malzemeler kullansın en azından diye düşünüp tüm önlemleri alır. Ayrıca; bisikletin, karanlıkta görünmesi için hermans fosforlu bantlar kullanılması kaza riskini en az indirgeyen önlemlerdendir. Birde bisiklet direksiyonun önünde güzel bir far olursa, yolun ön kısmına yayılan ışık sürüş kolaylığı sağlar.

Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması

Aslında ülkemizde, güvenilir ve birbirine bağlantılı bisiklet yolları geliştirilse çokta uygun olur. Markete ya da işe giderken bisiklet kullanıldığında, hava ve çevre daha az kirlenmiş olur. Bu çevre bilimcilerinin en çok istediği şeydir. Ayrıca her gün bisiklet kullanan insan, aldığı kalorileri yakarak form tutar. Sağlıklı bir duruş sergiler.

Ne var ki; ülkemizde bu yolları bu kıvama getirmek oldukça zordur. Bölüm bölüm ve dar yapılan bisiklet yolu, birbirine bağlanmadıkça gerçek bir amaca hizmet etmez ve yan taraftaki araç yolu ile birleşerek genişletilmiş araç yolu gibi kullanılmaya devam eder.

Seçime uyan ürün bulunamıyor.
To Top