Giyo

Giyo

Bisiklet son günlerde hem sportif hem de ulaşım aracı olmasından kaynaklı, birçok insan tarafından tercih edilir oldu. Ancak; bisikletin performansını koruması için özel bakımı yapılması şarttır. Bisiklet alıp zincirine yağ sürmeden, tekerini arada sırada kontrol edip inmişse giyo pompa ile şişirmek, teker patlak ise yama yapmak, kırılan donatılarını yenileri ile değiştirmek, hatta bisiklete özel dekoratif malzemeler katmak, bisikletin ömrünü uzatır. Sizin de, uzun vadede sıkıntı çekmemenizi sağlar.

Bisiklet temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle bisikletiniz, düzenli aralıklarla bir uzman tarafından görülmelidir. Kullanım esnasında belirti vermeyip sonradan büyük sorunlara yol açan ufak deformeler olabilir. Bunlar önceden saptandığında, uzun vade de iyi geri dönüşler alırsınız. Yılda bir defa profesyonel bakım yaptırırken, siz de arada bakımlarınıza dikkat etmelisiniz.

Bisiklet bakımında en önemli nokta, bisikletin temizliğidir. Temizleme ve yağlama bisikletinizin ömrünü uzatacaktır. Bu durumda bisikletinizi hem formda gözükecek hem de ona zarar verecek kirlerden arınmış olacaktır. Genel anlamda sabunlu su ve bir sünger ve bir diş fırçası ile bisikletin temizliği tamamlanmış olur. Fırça ile dar alanlara ulaşma kolaylığı sağlarsınız. Bisikletinizi pırıl pırıl tertemiz yaptıktan sonra yağlama işlemine geçebilirsiniz. Burada önemli olan bisikletin ihtiyacı kadar yağ kullanmaktır. Fazla yağ bisikletinizin düşük performans yapmasına ve daha çok kirlenmesine neden olacaktır. Bisiklet zincirinizi benzinle temizlerken, tekerleri giyo popma ile şişirebilirsiniz.

Eğer tekerleri değiştirmeniz gerekecekse, giyo levye ile kolayca bisikletinizin tekerlerini sökebilirsiniz. Eskiyen tekeri yenisi ile değiştirmeniz sizin düzgün olmayan yolda kaymanızı engeller. Tekerleklerin dişlerinin aşındığı durumlarda ve sürekli tekerlerin inmesi durumunda tekerleklerin değiştirilmesi önerilir.

Bisikletinizin vites ayarlarında bir düzenleme gerekli olduğunu düşünüyorsanız, bunu bir uzmana yaptırmanız daha iyi olacaktır.

Bisiklet tutkunu olmak

Bu kadar bakım gereken bir işi isteyerek yapmak çok önemlidir. İstenmeyen yapılan işte, ortadaki malzeme ney ise ona yazık olur. Bir bisiklet sever, trafiği çekmemecesine dışarda rüzgarın yüzüne çarpa çarpa esmesinden; yağmurdan, üşümekten ve güneşten nasıl rahatsız olmuyorsa, bisikletin bakımından da rahatsızlık duymaz. Aksine kendini her yere taşıyan bu aracı temiz tutmak için elinden geleni seve seve yapar. Siz de şehir gürültüsünden bunaldıysanız, bisikletinizi alıp hiç görmediğiniz o yerlere gidip, bisikletle gezmenin mutluluğunu yaşamayı deneyin.

Desc

1 öğe

sayfa başı
Desc

1 öğe

sayfa başı
To Top